Prečo odevy z druhej ruky?

Oblečenie pre všetkých

Toto je zabudnutá téma. Zatiaľ čo existuje množstvo publikácií a konferencií o „jedle pre všetkých“ a „vzdelaní pre všetkých“, zdá sa, akoby nikomu nezáležalo na poskytnutí dostatku oblečenia pre ľudstvo.

Možno je to preto, že už v našich bohatých krajinách nemáme skúsenosti s nedostatkom oblečenia, nie je to hrozba pre našu existenciu. Oblečenie vnímame ako dôležité pri ochrane pred chladom a predpokladáme, že v tropických krajinách je iba nízka potreba oblečenia.

Avšak nie je to tak. Každá ľudská bytosť potrebuje oblečenie – ako ochranu pred vetrom a dažďom, pred spaľujúcou horúčavou slnka a v konečnom dôsledku aj pred chladom. Ak je telo navyknuté na 30 – 40 oC, potom 20 oC vníma ako chlad. Oblečenie je tiež o ľudskej dôstojnosti. Oblečenie je formou sebavyjadrenia, vďaka nemu sa cítime sebaistí. Topánky sú dôležité na rozhorúčenom povrchu cesty, dlhé rukávy chránia pre komármi, prenášačmi malárie. Charta OSN pre ľudské práva stanovuje, že ľudia majú právo na jedlo, oblečenie a bývanie.

V roku 2000 sa utratilo na oblečenie na celom svete 1.000.000.000.000 (1 bilión) amerických dolárov, tretina v Európe, tretina v Severnej Amerike a štvrtina v Ázii. Iba zvyšných 9 % pre Južnú Ameriku, Afriku a Oceániu s Austráliou, ktoré predstavujú 21 % svetovej populácie.

Napríklad v Nemecku ľudia utratia 888 EUR na hlavu za rok (informácia zo štatistík OSN). V Taliansku je priemer 1.185 EUR, v Rakúsku 1.058 EUR, v Poľsku 206 EUR, na Slovensku 101 EUR, v Indii 30 EUR a v Malawi 3 EUR.

Vo vidieckych oblastiach Mozambiku činí priemerný ročný príjem na osobu približne 30 USD. Najchudobnejšie rodiny (okolo 40 %) zarábajú 12 USD na osobu za rok. To je všetko, čo môžu utratiť na oblečenie, soľ, olej, školské cvičebnice, lieky, semená a hnojivo. Vidiecke domácnosti sú také chudobné, že 41 % z nich nevlastní ani len sliepku alebo kačicu (štatistika z roku 2005). Niet sa teda čo čudovať, že si nemôžu dovoliť nové oblečenie a sú závislí od dodávok secondhandového oblečenia.

Oblečenie je základná potreba tak ako denné jedlo a strecha nad hlavou. Avšak milióny ľudí na celom svete sú také chudobné, že si nemôžu dovoliť nové oblečenie. Toto znamená buď secondhandové oblečenie alebo žiadne oblečenie.