Naše projekty

Jedinečné sociálne podnikanie

Zber použitého oblečenia pomáha financovať projekty sociálneho rozvoja a zároveň chráni životné prostredie.

Všetci vieme, že reagovanie na klimatické zmeny je naliehavé v celom svete, dnes viac ako kedykoľvek predtým:

Podľa Svetovej banky (September 2019) textilný priemysel produkuje 10% uhlíkových emisií ľudstva t.j. –  viac ako medzinárodné lety a lodná preprava v kombinácii – a je druhým najväčším spotrebiteľom zásob vody na svete.

Zdroje použité na výrobu jedného nového 100 gramového trička od bavlníkového poľa až po zaplatenie v pokladni nás „stojí“ rovnaké zdroje ako náklady na 4000 kg slona.

Pre porovnanie jedno tričko zo second-handu nás stojí toľko, ako náklady na 30 gramovú myš.

V roku 2019 Humana People to People zbieraním oblečenia ušetrila 619 000 ton CO2 (oxidu uhličitého), vyzbierala 147 500 ton oblečenia a obuvi, čo predstavuje 4,2 tony CO2 na 1 tonu vyzbieraného oblečenia.

Prvý kontajner Humana z roku 1986


V roku 2019 v Európe a USA darovalo oblečenie a obuv 21 miliónov ľudí, spoločnosť Humana People to People prevádzkovala 508 obchodov s 10,7 miliónmi zákazníkov. V Európe, USA a na blízkom Východe bolo v zbere, triedení a predaji odevov a obuvi zamestnaných 5900 ľudí.

15% z vyzbieraného oblečenia sa posiela členom Humana People to People v Angole, Demokratickej republike Kongo, Guinea Bissau, Malawi, Mozambiku a Zambie v Afrike a Belize v Strednej Amerike. V týchto krajinách bolo vytvorených 9600 pracovných miest v logistike, triedení a predaji použitého tovaru. Second-hand oblečenie a obuv, ktoré venovali milióny ľudí v celej Európe a Severnej Amerike, predstavuje približne 28% finančných prostriedkov získaných na sociálne projekty. Prostredníctvom týchto rozvojových projektov v rámci 4 tematických oblastí, v ktorých Humana funguje, oslovila 12 miliónov ľudí. Tieto zdroje získané v rámci hnutia tvoria pevný základ pre získavanie ďalších finančných prostriedkov od národných a medzinárodných partnerov.